Style #: 44E307GP34
  • Now shipping to Singapore
Sale
Merino Wool Blend Cable Cardigan
Price reduced from SGD 269.00 to SGD 188.30 30% off
Buy 3 get -10%; 5 get -20%
Color B01 Light Grey Heather
Please select from the available options
size guide
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Merino Wool Blend Cable Cardigan, B01 Light Grey Heather, hi-res
Color:
B01 Light Grey Heather
Select Color
Color: B01 Light Grey Heather
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
Highlights
• cable knit
• long sleeves, crewneck
• front buttons
• ribbed trims
• embroidered monogram tag
Shape & Fit
• slim fit
Composition & Care
55% pet 45% merino wool
machine wash
country of origin: Cambodia
Style #: 44E307GP34
  • Now shipping to Singapore
measure measure
    Top
  • Shoulder Width
  • Chest
  • Waist
  • Length
  • Sleeve Length
    Bottom
  • Waist
  • Hip
  • Thigh width
  • Hem Width
  • Front Rise
  • Length
  • Inseam
All sizes are approximate.
Size measurements
  XS S M L XL
Size 0 2 4 6 8 10 12 14
Chest 31" 33" 34" 35" 36" 37" 38.5" 40"
Waist 29" 30" 31" 32" 33" 34" 35.5" 37"
Low Hip 37" 38" 39" 40" 41" 42" 43.5" 45"