Style #: 44D200GYAA
  • Now shipping to Singapore
Sale
Ribbed Tank Top
Price reduced from SGD 89.00 to SGD 44.50 50% off
Buy 3 get -10%; 5 get -20%
Color Brilliant White
Please select from the available options
size guide
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Ribbed Tank Top, Brilliant White, hi-res
Ribbed Tank Top
Color:
Brilliant White
Select Color
Color: Brilliant White
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
Highlights
• stretch cotton
• ribbed
• crew neckline
• sleeveless
• Calvin Klein new embroidered logo emblem on the chest
Shape & Fit
• regular fit
Composition & Care
95% cotton 5% elastane
machine wash
tumble dry low
country of origin: India
Style #: 44D200GYAA
  • Now shipping to Singapore
measure measure
    Top
  • Shoulder Width
  • Chest
  • Waist
  • Length
  • Sleeve Length
    Bottom
  • Waist
  • Hip
  • Thigh width
  • Hem Width
  • Front Rise
  • Length
  • Inseam
All sizes are approximate.
Size measurements
  XS S M L XL
Size 0 2 4 6 8 10 12 14
Chest 31" 33" 34" 35" 36" 37" 38.5" 40"
Waist 29" 30" 31" 32" 33" 34" 35.5" 37"
Low hip 37" 38" 39" 40" 41" 42" 43.5" 45"
  XS S M L XL
Size 0 2 4 6 8 10 12 14
Chest 79 84 86 89 91 94 98 102
Waist 74 76 79 81 84 86 90 94
Low hip 94 97 99 102 104 107 110 114
measure measure
    Top
  • Shoulder Width
  • Chest
  • Sleeve Length
    Bottom
  • Hip
  • Thigh width
  • Hem Width
  • Front Rise
  • Inseam
All sizes are approximate.
Measure around your natural waistline, keeping the tape a bit loose
Measure around the fullest part of your body at the top of your leg
Rise
Measure up from the crotch seam to the top of the waistband
Leg Opening
Measure across the leg hem from seam to seam
Size measurements
Jeans
Waist 24" 25" 26" 27" 28" 29" 30" 31.5" 33" 34.5"
Hip 34" 35" 36" 37" 38" 39" 40" 41.5" 43" 44"
Jeans
Hip 86 89 91 94 97 99 102 105 109 112
90s Loose
Inseam 31" 31" 31" 31" 31" 31" 31" 31" 31" 31"
Front Rise 12" 12" 12" 12" 12" 12" 12" 12" 12" 12"
Back Rise 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875" 14.875"
90s Loose
Inseam 79 79 79 79 79 79 79 79 79 79
Front Rise 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30
Back Rise 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38
Bootcut
Inseam 33" 33" 33" 33" 33" 33" 33" 33" 33" 33"
Front Rise 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75" 11.75"
Back Rise 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25" 14.25"
Bootcut
Straight
Inseam 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5" 29.5"
Front Rise 10" 10" 10" 10" 10" 10" 10" 10" 10" 10"